Blahopřáli mi

Moji spolupracovníci, někdejší, i ti noví, mě překvapili blahopřáním k mému životnímu jubileu na stránkách Energetiky, odborného časopisu pro elektroenergetiku, teplárenství a užití energie. Rád přiznávám, že mě potěšili. Snad nebudete považovat za neskromné, když jejich blahopřání níže ocituji.

Své sdělení z října ještě musím dnes, 10.12 doplnit. Včera, na slavnostním shromáždění představitelů české energetiky v Praze mi bylo uděleno resortní vyznamenání, stříbrná pamětní medaile prof. Vladimíra Lista, Za zásluhy o rozvoj české energetiky.

  

Potěšilo mne to z několika důvodů. Za prvé, že mí kolegové mají stále v paměti dílo, které jsem vytvořil a inicioval, za druhé, že jsem se tak octl ve velmi vybrané společnosti předních českých energetiků, 20 nositelů téhož vyznamenání. Rádi jsme si připoměli dílo, na jehož rozvoji jsme se podíleli, které se nadále dynamicky rozvíjí.

 

 

BLAHOPŘEJEME – Energetika,  8-9. říjen 2010, str. 555

Tvůrce modelů československé a české energetiky, Ing, Imrich Lencz, DrSc., jubilantem.

 Dne 6. října 2010 oslaví 80. narozeniny zakladatel teorie modelováni energetických procesů v ČR, tvůrce prvních modelů a modelových komplexů' uplatňovaných při řešení provozu a rozvoje československé a české elektrizační soustavy, významná osobnost energetiky druhé poloviny 20. století, pan Ing. lmrich Lencz, DrSc.

 Imrich Lencz má své kořeny na Slovensku ale celý jeho profesní život je spjat s Brnem a nedalekými Rosicemi, kde žije. Do Energetického ústavu, dnes známého jako EGÚ Brno a. s, nastoupil již v roce 1954. V roce 1966 dosáhl vědecké hodnosti kandidáta věd a v roce 1977 hodnosti doktora věd. Souběžně se v těchto souvislostech věnoval i výchově řady nových vědeckých pracovníků tohoto ústavu. Po celý produktivní věk pracoval v EGÚ Brno a. s. nejprve jako technik a poté jako vedoucí výzkumného oddělení a následně jako ředitel odboru zabývajícího se provozem a rozvojem elektrizační soustavy a všemi problémy s tím souvisejícími.

 lmricha Lencze lze právem označit jako průkopníka matematického modelování technickoekonomických procesů souvisejících s výrobou, přenosem, distribuci a spotřebou elektřiny.

 V ČR v 50. letech 20. století měly modely ES ještě povahu modelů fyzikálních převážně pak elektrických modelů sítí. V tomto směru již byl československá energetika na vysoké technické úrovni. Začátkem šedesátých let tým EGÚ Brno a. s, vedený Dr. Lenczem pochopil, že světový vývoj v dané oblasti brzy opustí analogovou technologii a přesedlá na mnohem slibnější a univerzálnější prostředek: dynamicky se rozvíjející metody matematického modelování.

 lmrich Lencz stá1 nejen u zrodu a vývoje prvních prakticky využívaných spolehlivostních a simulačních modelů, stál i u zrodu do té doby neznámého fenoménu, komplexních datových bází, které umožňovaly propojovat jednotlivé modelové procesy a dovolovaly i tvorbu komplexních modelových celků, umožňujících daleko detailnější a systémově provázané procesní modelové aplikace. Zde první prakticky použitelná a používaná energetická datová báze byla v Československu na půdě EGU Brno, a. s. k dispozici již  v r. 1972.

 Další cesty rozvoje modelové techniky po roce 1990 výrazně ovlivňovaly měnící se přístupy k řízení elektroenergetiky a zcela nové chování modelovaného subjektu - elektrizační soustavy v podmínkách trhu s elektřinou realizovaného na výrazně širším územním prostoru. V tradicích Imricha Lencze tým jeho žáků a následovníků dokázal s těmito změnami držet krok a vytvořil modelový komplex MAES (nyní již MAES 10. generace, respektující trh s elektřinou na bázi nedokonalé konkurence ve středoevropském prostoru), který má ve struktuře české energetiky své trvalé místo.

 Od roku 1989 po odchodu z aktivní činnosti zaměstnanecké pracoval Imrich Lencz dále v oboru jako soukromý expert ve funkci poradce pro otázky mezinárodní spolupráce v energetice mj. jako team leader mezinárodního týmu v rámci energetického programu PHARE Evropské komise. Svou spolupráci s mateřským" podnikem EGÚ Brno a. s. však nikdy nepřerušil a i současný pracovní tým často využívá jeho vysoké odborné erudice.

 Jubilant Imrich Lencz má rozhodující podíl na úspěšném rozvoji matematického modelování energetiky v České republice. K jeho hlavním zásluhám patři především prosazení důsledného systémového přístupu jak k modelovanému systému, tak i k vlastnímu modelu. Jako první správně prosazoval dnes již obecně uznávanou myšlenku, že složité komplexní problémy nelze modelovat jediným modelem, ale je nutno vytvořit systém vzájemně propojených submodelů modelujících řešený problém z různých hledisek s následným propojením, analýzou a koordinací výsledků. Již v období centrálně řízené ekonomiky a energetiky důsledně prosazoval zohledňování neurčitosti rozvojových podmínek v budoucnosti a tvorbu alternativních scénářů vývoje. Jako první také správně pochopil význam modelu a řešitelského aplikačního týmu, když svým spolupracovníkům říkával: Model je jen nástroj, na který zpočátku umíme jen brnkat. Je potřeba se na něj naučit hrát a k velkým skladbám nestačí geniální sólista, ale je nutný špičkový orchestr.  Tím vždy podtrhoval význam sladěného odborného týmu s dobrými mezilidskými vztahy pro úspěšný vývoj a následné aplikace modelových systémů.

 Práce nebyla pro Imricha Lencze nikdy pouhým zaměstnáním, ale vždy ji považoval za své poslání. Přitom si však našel čas i pro svou rodinu a pro své koníčky, zejména milovanou hudbu a zahrádku. Aktivně působí v mnoha místních organizacích v Rosicích a také si, v neposlední řadě vždy našel čas pro popularizaci vědy v rozhlase i dalších médiích. Na energetiku však nezapomněl, věnuje se jí i v současnosti a jeho práce a příspěvky na seminářích a konferencích budí díky své fundovanosti stále zaslouženou pozornost.

 My, kolegové z EGÚ Brno, a. s. přejeme Imrichu Lenczovi k jeho životnímu jubileu všechno nejlepší, mnoho štěstí, zejména pevné zdraví do dalších let a mnoho dalších kreativních impulzů nejen v oblasti energetiky.

 Věříme, že k našemu přání se připojuje i celá česká odborná energetická veřejnost.